понеділок, 23 листопада 2015 р.

Урок з української мови у 8 класі
Тема: Обставина. Види обставин за значенням
Мета:
навчальна: поглибити  й систематизувати знання учнів про обставину як другорядний член речення, вдосконалити вміння розрізняти види обставин за значенням й використовувати їх у власному мовленні;
розвиваюча: розвивати творчі вміння  використовувати синонімічні конструкції, обставини різних видів за значенням в усному та писемному мовленні;
виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до надбань свого народу та рідного краю, життєву компетенцію учнів.
Обладнання: таблиці «Обставина», схема етапів уроку, індивідуальні картки, ілюстрації до тексту з розвитку критичного мислення, елементи українського побуту, музичне оформлення, комп’ютер, мультимедійний пристрій.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Форма проведення: урок-ярмарок.
                                                       Не досить оволодіти
                                                       премудрістю, потрібно
                                                       також уміти                                                                        користуватися нею.                                                                             Цицерон
                                       Хід уроку
І. Актуалізація мотиваційних резервів восьмикласників з теми
1.  Вступне слово вчителя
- Діти, сьогодні на уроці ми будемо виконувати важливу і цікаву роботу. Щоб досягти успіху, треба всім працювати дружно, з великим бажанням, використовувати знання попередніх уроків. Тому епіграфом нашого уроку є слова римського красномовця Цицерона «Не досить оволодіти премудрістю, потрібно також уміти користуватися нею».
З давніх-давен у багатьох народів відбувається так, що завершаючи яку-небудь серйозну і важливу справу, люди влаштовують або свято, або організовують виставку чи ярмарок. Я пропоную вам провести не просто урок української мови, а урок «Мовознавчий ярмарок» з теми «Обставина».
Що ж означає слово «ярмарок»? Воно прийшло з  німецької мови й означає щорічний базар. Це – торг, що відбувається регулярно на певному місці і в певний час. Ярмарок завжди приваблював багатьох людей тим, що тут можна було і продати, і купити, і на людей подивитись, і себе показати. На ярмарку завжди цінувалось все найкраще, тому не намагайтесь бути першими, а намагайтесь бути кращими.
Уявіть собі, що ми вирушаємо на український ярмарок.
На ярмарку нашому веселому, багатому є чим милуватися і є що придбати. А купити на нашому ярмарку можна тільки знання. Працювати ви будете в групах. У кінці уроку ми визначимо, яка із трьох груп  працювала краще й отримала більше знань. А оцінити вас допоможуть квіточки, які знаходяться в кошиках на партах у кожної групи. Капітани груп будуть мені допомагати слідкувати за тим, щоб кожен учень за виконану роботу або правильну відповідь отримав квіточку, за неповну або неточну відповідь - півквіточки. А в кінці уроку ви підрахуєте квіточки і виставите собі відповідні бали. Максимальна кількість квіточок, яку ви можете отримати -  дванадцять. Саме стільки квіточок вплітають в  український вінок. Тож побачимо, хто з вас назбирає найбільшу кількість квіточок. (Ознайомлення з критеріями оцінювання. На дошці таблиця)
Ось ми  й підійшли до першої лавки.
1.  Лавка  «Тема уроку»
-      Подивимося, що пропонує нам перша лавка.
Кросворд
Впишіть у клітини назви українських рослин-символів, які входять до українського вінка. У виділеному вертикальному рядку ви побачите назву теми, над якою ми працюватимемо.
1.  В народній поезії ці рослини є символом святості, чистоти, приязності.(волошки)
2.  Рослина, за народною етимологією пов’язується зі словом «любити». Широко використовується у народній медицині та як магічний засіб для при- чарування і відвернення злих духів.(любисток)
3.  Яку квітку називають символом здоров’я?(безсмертник)
4.  Що прикрашає сад ранньою весною?(цвіт яблуні)
5.  Квітка, що символізує дівочу чистоту.(ромашка)
6.  Символ нескореності.(деревій)
7.  Доповнити народний вислів: «Без верби і … немає України».(калина)
8.  Рослина, яку так назвали на честь кохання юнака Бара і дівчини Вінки.(барвінок)
9.  Цю квітку долучали у вінок дівчата, у чиїх родинах хтось загинув у боротьбі з ворогом.(мак)

-       Молодці! Ми купили весь товар, який був у першій лавці. Яке слово у нас вийшло?
        Сьогодні ми будемо поглиблювати й систематизувати знання про обставину як другорядний член речення, вдосконалювати вміння розрізняти види обставин за значенням й використовувати їх  у власному мовленні, розвивати творчі вміння використовувати синонімічні конструкції, обставини різних видів за значенням в усному та писемному мовленні. (Запис числа і теми у зошити).
ІІ. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання практичних завдань творчого характеру.
1.  Лавка «Знавці»
Друга лавка пропонує нам купити розповідь про обставину за опорною схемою. Групи по черзі задають питання одна одній.
                                              
                                                       
                                Обставина – це другорядний член речення,
                                що характеризує дію, процес, стан, ознаку
                                чи вказує на умови, за яких вони відбуваються,
                                та відповідає на питання де? коли? як?
                                 для чого?  чому? та інші

Обставини виражаються:                            Види обставин за значенням:
прислівниками;                                                            способу дії;
дієприслівниками;                                                       місця;
іменниками;                                                                  часу;
неозначеною формою дієслова;                            причини;
словосполученнями;                                                   мети;
фразеологізмами                                                        умови;
                                                                                          допустові

Питання:
1.    Що таке обставина?
2.    На які питання відповідають обставини?
3.    Якими частинами мови виражаються обставини?
4.    Які обставини називаються поширеними?
5.    Які розділові знаки вживаються при дієприслівникових зворотах?
6.    Назвіть види обставин за значенням.
7.    На що вказують дані обставини?
8.    На які питання відповідають?
9.    В яких стилях мовлення вживаються обставини?



2.  Лавка «Українські обереги»
У кожного народу є свої улюблені речі, дерева, рослини. Верба, калина, барвінок, рушник – споконвічні атрибути світогляду українського народу. Ось верба – символ краси, неперервності життя. Калина – уособлення кохання, краси і щастя.  Барвінок – символ вічності. Рушник – це теж символ українського народу. «Дім без рушника, говорилось у народі, - як сім'я  без дітей». Він старовинний оберіг дому.
Робота в групах
Для завдання цієї лавки учням пропонується записати прислів’я та приказки, визначити, якою частиною мови виступає обставина.
1 група.
Взимку бійся вовка, а літом – мухи.
До Миколи не сій гречки й не стрижи овечки.
2 група.
Влітку пролежиш, а зимою з торбою побіжиш.
Два рази на рік літа не буває.
3 група.
Восени багач, а навесні прохач.
Восени і горобець багатий.
(в даних реченнях обставина виражається прислівником, тому наступне завдання на повторення правопису прислівників).
3. Лавка «Контрольна вага»
- готуючись до контрольної роботи з теми, повторимо правопис прислівників.
Словниковий диктант
По-українському, хтозна-де, без кінця, без краю, на жаль, надвоє, тихо-тихо, де-не-де, всього-навсього, востаннє, нарівні, втроє, спершу, скраю, додому, назустріч, під час, до вподоби.
(один учень працює біля дошки)

4.  Лавка «Здоров’я»
-             Нам пропонується фізкультхвилинка для очей.
(Звучить спокійна музика)
-             Розслабтеся. Заплющить очі. Уявіть собі куточок чарівного  лісу. Розплющить очі, подивіться вгору, вниз, вліво, вправо. Знов заплющуйте очі, розплющуйте. Працюємо далі.
5.          Лавка «Проблемне завдання»
-      як правильно сказати: щоденно, щодня чи щодень? Складіть речення, увівши в них подані прислівники в ролі обставин.
Приклади:
Я єсть той, який щоденно на будові, на посту.(П.Тичина)
Ходив я в садочок щодня виглядати.(Л.Глібов)
Споконвіку Прометея там орел карає, щодень божий добрі ребра й серце розбиває. (Т.Шевченко)
Довідка: усі ці слова мають однакове значення, але слова щодня, щодень ми часто чуємо в народному мовленні. А прислівник щоденно притаманний художньому та публіцистичному стилям.
6.          Лавка «Народна мудрість»
У цій лавці у нас гра «Коректор». Уявіть, що ви працюєте в редакції газети і отримали завдання відредагувати деформований текст.  Спишіть,вставте пропущені обставини, визначте вид обставини та спосіб її вираження.
                Завдання 1 групи
1.  Хто питає, той … до розуму. 2. Вчитись ніколи … . 3. Мудрий той, до кого думка … приходить. 4. Краще …, ніж завтра вранці. 5. Спить заячим сном: … заплющеним.
Довідка: на півдорозі, не пізно, вчасно, сьогодні, з одним оком.

                         Завдання 2 групи
1.  Колеса … не зупинити. 2. Листя падає до … дерева. 3. Як … щастить, то й … . 4. Краще горобець …, як журавель … . 5.Хто влітку час гайнує, той … голодує.
Довідка: голіруч, підніжжя, зранку, надвечір, у жмені, у небі, узимку.

                  Завдання 3 групи
1.  Запряг прямо, та поїхав … . 2.Звикай до роботи змолоду, то … не знатимеш голоду. 3. Ворона в гості літає, та ніколи … не буває. 4. Жито годує всіх, а пшениця … . 5. Краще один день прожити соколом, ніж усе життя … .
Довідка: криво, на старість, вдома, на вибір, вороною.   

        7.Книжна лавка.
 У цій лавці нам пропонується робота з підручником. Вправа 166 ст. 118. Зачитайте завдання. Це - коментоване письмо. Перепишіть, підкресліть усі члени речення. Визначте види обставин за значенням.

ІІІ. Підсумок уроку
-             Ось і закінчується наша подорож «Українським ярмарком». Ви відповідали багато і купили все, що забажається. Ви – молодці, придбали потрібні товари, показавши чудові знання. А весь ярмарок не можна відвідати за один раз.
-             Гадаю, що все, що відбувалося сьогодні, допоможе нам у вихованні свідомого ставлення до  надбань нашого народу, а також сподіваюся, що сьогодні ми зробили великий крок у формуванні нашої життєвої компетентності, бо саме зараз формується наше бережливе ставлення до навколишнього середовища. Все, що ми придбали на ярмарку – це ваші знання. Це такий товар, який завжди знадобиться в житті, його за плечима не носити.
-             А зараз, будь ласка, вклейте свої квіточки в лист оцінювання + рефлексія (див. додаток 2) , підрахуйте їх та поставте відповідні бали, спираючись на схему (див. додаток 1)
Рефлексія (учні мають позначити знаками «+» або
 «-» своє ставлення до кожного етапу уроку)
Моє ставлення до запропонованого завдання
Лавка «Тема уроку»
Лавка «Знавці»
Лавка «Українські обереги»
Лавка «Контрольна вага»
Лавка «проблемне завдання»
Лавка «Народна мудрість»
Книжна лавка
Корисно







Цікаво







Пізнавально







Як завжди







Не зрозуміло







Сумно








ІУ. Домашнє завдання
  Одне завдання на вибір
1.  Виписати з літератури 10 прислів’їв та приказок, підкреслити усі члени речення, визначити види обставин за значенням.
2.  Виконати вправу 160.








Додаток №1
                             Тести
Варіант 1
1.          Укажіть правильне твердження
   а) Звертання – це слово, яке виражає ставлення мовця до         висловленого ним повідомлення;
   б) Звертання – це чуже мовлення, передане дослівно, без       змін;
   в) Звертання – це слово, що називає особу або предмет, до   якого звертаються з мовленням;
   г)  Звертання – слово або сполучення слів, що містить у собі         додаткове повідомлення.
         
2.          Укажіть речення зі звертанням.
   а) Моя думка, краще закріпитися і чекати допомоги;
   б) Вже почалось, мабуть, майбутнє;
   в) Запалай, мій вогнику крилатий, полум’ям привітним і        незлим;
   г) І вже не існувало для нього нічого, окрім озера, осики й     хмелю.

3.          Позначте речення, в якому правильно розставлені розділові знаки.
   а) Розцвітай, ти, веснонько красна, духом творчості все         онови;
   б)Благословенні, ви, сліди, не змиті вічності дощами      мандрівника Сковороди;
   в) Розвійтеся з вітром, листочки, зів'ялі розвійтесь як тихе     зітхання!
   г) Україно! Ти моя молитво!

4.          Знайдіть речення, в якому звертання стоїть в кінці.
    а) Мужай, прекрасна наша мово, серед прекрасних      братніх    мов;
    б) кобзарю, знаєш, нелегка епоха оцей двадцятий         невгамовний вік;
  в) Гей рицарю жадібний, стережись;
  г) Я сирота з Вільшаної, сирота, бабусю.
         
            5. Знайти речення з непоширеним звертанням.
  а) Краю героїчний, пісня соколина, ми розбили бурі  
        вільними         грудьми, підняли ми в лузі журну ту калину.         Україну славну       звеселили ми;
  б) Гірке, Тарасе, твоє шанування, краще б до людей ішов у    найми;
  в) Південний краю, як тепер далеко лежиш від мене ти;
  г) Запалай, мій вогнику крилатий, полум’ям привітним і незлим.
         
          6. У яких реченнях допущено пунктуаційні помилки.
  а) Печаль і гордість повніть, моє слово…
  б) Орачу мій, господарю великий, гостимо в тебе сонце за      столом;
в) Ой водо-водограй грай для нас, грай, танок свій жвавий ти не зупиняй;
  г) Луки, луки, пропахлі сіном прілим, чи ви мене впізнали,      земляка?


Варіант 2
1.          Укажіть правильне твердження:
а) звертання не є членом речення;
б) звертання є відокремленим членом речення;
в) звертання є головним членом речення;
г) звертання є другорядним членом речення.
    2. Позначте правильне твердження:
        а) Світу ясний, світу мій прекрасний, хочу я у пісні    повсякчасно лиш для тебе жити, не вмирать.
        У цьому реченні є поширене звертання «Світу ясний»
        б) Душа моя убогая, чого марно плачеш?
        Складне речення, звертання немає.
        в) Земле моя, я сходив тебе вздовж і впоперек.
                У цьому реченні непоширене звертання «земле»
        г) Плавай, плавай, лебедонько, по синьому морю.
                У реченні є поширене звертання «лебедонько».
3. Укажіть речення, в якому правильно розставлено розділові знаки.
а) Грими моя пісне могутня, палка, на всім українськім роздолі.
б) Тінь набігає на поле, а може то зір її туманить дві замерзлі краплини.
в)  Очі в нього були усміхнено-печальні, - він ніколи не усміхався ними весело, а біляво-хвилясте волосся світилося  на сонці шовком.
г) О правда знали ми в ту мить, коли сміється ніч і сяє, про віщо листя шелестить.
4. Знайти речення, в якому звертання стоїть на початку:
а) Ти зійди на гору, брате, і поглянь на схід: стали світлі наші хати і просторий світ.
б) О ліро пушкінська, на світ увесь брини прозорі щастя.
в) Ми зберегли тебе, вкраїнська мово, щоб лютий ворог не поранив.
Г) Добридень, тату мій і далі неосяжні, прийміть любов мою й тепло пісень моїх.
5. Визначити речення з поширеним звертанням
а) До тебе, Україно, наша бездольная мати струна моя перша озветься.
б) Пригадайте, мамо, те прощання край воріт, де сяяла роса.
в) Микито, знов мою пораду ти забув і судиш про князів.
г) До тебе, мій дорогий юний друже, приносять усе нові та нові книжки, які відкривають безмежнії обрії знань.
6. У яких реченнях допущено пунктуаційні помилки?
а) О поле, й дорога, і річка, й узлісся зелене! Ви в серці у мене.
б) О незвичайна, чародійна мово, хоч пронеслася молодість громово, твій звук у мене в серці не затих.
в) О Львове батьку мій камінний, знаю, як мучила тебе жада в бою.
г)За все тобі спасибі, низький уклін о земле, наш уклін!
Варіант 3
1.          Укажіть речення зі звертанням.
а) Чумак іде, подивиться  та й голову схилить.
б) У садочку в холодочку гарна мати молода возить донечку в візочку, возить звільна і гойда.
г) На, Ласочко,  це ти спіймала!
2. Укажіть речення з поширеним звертанням (окремі розділові знаки опущено).
        а) Розвівайтеся з вітром листочки зів’ялі, розвівайтесь, як тихе зітхання!
б) Ні, не бійся Тоню, то просто була система парашута така.
в) Слухай, Коте, як же це воно в нас так вийшло, що за всю мандрівку ти ні разу не розсердився?
4. Укажіть речення, в якому вигук відділяється від звертання комою (окремі розділові знаки опущено).
а) О воленько-мати, єдина, завчасно збудила ти сина.
б) Гей писарю, неси мою печатку!
в) Ой гороше, гороше, чого ти минулого літа допустив до себе черву? – докоряє мати дрібним горошинам.
5. Укажіть речення, в якому правильно виділено звертання.
а) Не тривожся зовсім, не збавляй собі сну, не дивись у той бік, моя пташко!
б) А ти голубонько,ти кралечко моя поки співаєш на калині, то й весело мені!
в) Та ти, мене дубе, отінив, як хмара.
6. Укажіть правильне твердження.
а) Звертання ставиться у називному відмінку.
б) Звертання – це слово, що називає особу або предмет, до якого звертаються з мовленням.
в) Звертання виконує синтаксичну роль членів речення.

Варіант 4
1.          Звертання – це:
а) Слово, що називає особу або предмет, до якого звертаються з мовленням.
б) Слово, яке виражає ставлення мовця до висловлюваного ним повідомлення.
в) чуже мовлення передане дослівно без змін. 
    2. Звертання:
        а) є головним членом речення;
        б)є другорядним членом речення;
        в) не є членом речення.
    3. Поширене звертання є в такому реченні:
        а) Струни, не рвітесь, ще трохи пограйте тихо.
        б) Розливайся, рідне слово, по всій Україні!
        в) Я про камінь смерековий розповім легенду, люди.
   4. Непоширені звертання є в такомуиреченні:
        а) Дзвени, предковічна бандуро моя!
        б) Возрадуйсь, граде на Дніпровій кручі!
        в) Не лякай, зимо, бо весна таки прийде!
   5. Укажіть правильне твердження:
        а) Звертання не є членом речення.
        б) Звертання вказує на джерело повідомлення.
        в) Звертання вказує на послідовність викладу думок.
6. Укажіть речення, в якому правильно розставлені 
       розділові знаки.
        а) О мово рідна Їй гаряче віддав я серце недарма.
        б) Кобзо! Ти наша одрада єдина.
        в) Колись і ти сівачу правди й волі на рідний степ      повинен ще прийти

Варіант 5
1. Укажіть правильне твердження:
а) Звертання бувають поширеними і непоширеними.
б) Звертання в реченні виконують синтаксичну роль.
в) Звертання ставляться в називному відмінку.
2. В якому реченні правильно розставлені розділові знаки?
а) Якщо болить серце тобі друже поталанило.
б) Не забудь, мій сину, жнивне поле!
в) Душа полів ти пам’ятаєш стерні?
3. Укажіть речення речення, в якому звертання вживається                на початку.
а) Пробач мені, життя, дароване так щедро!
б) Тримайсь, козаче!
в) Серце, що ж ти б’єшся  глухо.
4. Укажіть, в якому реченні звертання вживається вкінці.
а) Чекай, чорногільна діброво, діждешся своїх журавлів.
б) Ой не клубочуся, тумане, листя не в'яль тополине.
в) Хвала тобі, наш любий князю Байдо.
5. Укажіть речення з непоширеним звертанням.
а) Бачу я золоте своє жито, бачу, ниви широкії, вас.
б) Не мовкни, серце, стукати, палай.
в) Запалай, мій вогнику крилатий, полум’ям привітним і незлим.
6. Укажіть речення, в якому звертання стоїть в потрібній формі.
а) Молодосте, не буваєш вдруге.
б)  Гуркочи у долю мою, світ, хвилями прадавнього Дніпра!
в) Прощай, мій спокій, пускаюсь у море!










Додаток №1
Лист оцінювання + рефлексія


Отримані квітки
Оцінка ______

Рефлексія
Моє ставлення до пропонованого завдання
Лавка «Тема уроку»
Лавка «Знавці»
Лавка «Українські обереги»
Лавка «Контрольна вага»
Лавка «Проблемне завдання»
Лавка «Народна мудрість»
Книжна лавка
Корисно







Цікаво







Пізнавально







Як завжди







Не зрозуміло







Сумно

















Додаток №2
Лист оцінювання


Оцінка «12 балів»
   
  

















   Оцінка «11 балів»












Оцінка «9 балів»
Оцінка «10 балів»

Оцінка «10 балів»





Оцінка «8 балів»
Оцінка «6 балів»
Оцінка «7 балів»